Kapitán Alatriste

Autor: Jakub Zibura | 7.7.2018 o 23:48 | (upravené 8.7.2018 o 1:16) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  78x

Arturo Pérez-Reverte založil sedem svojich románov na postave Diega Alatriste, excelentného šermiara zo Zlatého storočia španielskych dejín. Päť z nich sa stalo predlohou pre film Alatriste (2006). 

Zovreté nepriateľmi Španielsko v sedemnástom storočí ešte stále ovládalo svet. Panoval Filip IV., Kráľ planéty, a nad jeho dŕžavami železnou rukou vládol kráľov dôverník, gróf Olivares. 

Javier Cámara v úlohe Gaspara de Guzmán, grófa z OlivaresJavier Cámara v úlohe Gaspara de Guzmán, grófa z Olivares (http://cinemaepittura.blogspot.com/2010/12/il-destino-di-un-guerriero-alatriste.html)

K Flandrám, Amerike, Filipínam, časti Itálie a severu Afriky bolo pripojené Portugalsko s kolóniami. Ale bolo to vo Flandrách, v dlhej a krutej vojne, kde sa rozhodovalo o prežití impéria. Impéria bráneného profesionálnymi jednotkami, tvorenými veteránmi obávaných tercií španielskej pechoty. 

article_photo (http://moviemovie-guiadepeliculas.blogspot.com/2016/11/alatriste-esp-estudios-picasso-origen.html)

Toto je príbeh jedného z nich. 

Viggo Mortensen v úlohe Diega Alatriste.Viggo Mortensen v úlohe Diega Alatriste. (http://moviemovie-guiadepeliculas.blogspot.com/2016/11/alatriste-esp-estudios-picasso-origen.html)

Po týchto úvodných slovách som nadobudol istotu, že ma čaká mimoriadny filmový zážitok. Nadnesenosť viacerých replík, príznačná pre storočie vrcholného baroka, znechutila síce môjho dobrého priateľa, ten však nikdy nemal k histórii hlboký vzťah.

Dva faktory ma priviedli k tomuto, podľa môjho názoru, veľdielu: nadšenie kamarátov šermiarov z autenticity bojových scén a moje súkromné štúdium Mortensenovho hereckého prejavu. Hoci sa mi zatiaľ žiadna z románových predlôh nedostala do rúk, vycítil som hneď na začiatku citlivý prístup filmových tvorcov k práci Pérez-Reverteho. 

V postave Diega Alatriste Viggo Mortensen zosobnil ušľachtilého smoliara, pri ktorom šťastena stála len na bojových poliach – na rozdiel od jeho obdivovateľa a rivala, Gualteria Malatestu z Palerma (Enrico lo Verso),

Rivali.Rivali. (http://moviemovie-guiadepeliculas.blogspot.com/2016/11/alatriste-esp-estudios-picasso-origen.html)

ktorého tichá a oddaná žena (Pilar López de Ayala) ihneď získala moju najhlbšiu úctu. 

Tichá oddanosťTichá oddanosť (http://moviemovie-guiadepeliculas.blogspot.com/2016/11/alatriste-esp-estudios-picasso-origen.html)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?