Dobytie Mexika III.

Autor: Jakub Zibura | 8.7.2018 o 14:38 | (upravené 9.7.2018 o 17:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  90x

Časť článkov, ktoré zamýšľam publikovať, by som rád venoval tým, ktorých láka odhaľovať historické súvislosti. V prvej sérii sa čitateľom pokúsim predostrieť udalosti spojené s premenou Aztéckej ríše na kolóniu Nové Španielsko.

San Juan de Ulúa, MexikoSan Juan de Ulúa, Mexiko (https://en.wikipedia.org/wiki/San_Juan_de_Ul%C3%BAa#/media/File:CastilloSanJuandeUlua.jpg)

V zime roku 1519 Cortés dosiahol nemožné: stal sa pánom Tenochtitlanu, hlavného mesta Moctezumovej dŕžavy, a žalárnikom jej vládcu. Krátko nato Velázquez v rozpore s vôľou Audiencie Santa Dominga dovŕšil organizáciu svojej pomsty. V 16. storočí však v španielskej monarchii konečnú súdnu inštanciu predstavoval bez ohľadu na výsledok bitky kráľ.  

Keď začiatkom novembra 1519 Montejo s Puertocarrerom dorazili do Sevilly, krajina bola na pokraji povstania. Odkedy sa Carlos I.

Carlos I. v podaní Tiziana.Carlos I. v podaní Tiziana. (https://es.wikipedia.org/wiki/Carlos_I_de_Espa%C3%B1a#/media/File:Tizian_081.jpg)

dozvedel o svojom zvolení za kráľa Svätej rímskej ríše nemeckého národa, myslel len na to, ako zo svojho španielskeho dedičstva vysať čím viac financií pred odchodom do Nemecka. 

Kastílske mestá začali dvíhať hlas proti zvýšeniu daní a odchodu kráľa zo Španielska, keď Montejo s Puertocarrerom vyrazili zo Sevilly do Barcelony, kde sa kráľ práve zdržiaval. Za týchto okolností boli šance Cortésových vyslancov na úspech mizivé. Prítomnosť Velázquezovho kaplána (Benita Martína) v Seville ich vyhliadkam rozhodne neprospela. 

Martín presvedčil úradníkov z Casa de la Contratación (Domu obchodu), aby zhabali ich lode vedno s Moctezumovým zlatom a pripravili ich tak o najzvučnejší argument. Napriek tomu Montejo s Puertocarrerom v sprievode najoddanejšieho Cortésovho agenta, jeho otca, Martína Cortésa de Monroy, vyrazili do Barcelony.

Po príchode do nej koncom januára 1520 zistili, že panovník už smeruje na sever k Burgosu. Mali však šťastie na Francisca Núñeza, dvorného úradníka a Hernánovho bratranca, ktorý súhlasil s jeho zákonným zastupovaním. 

Monarchu dostihli začiatkom marca v Tordesillase pri Valladolide. Konečne tak získali príležitosť predstúpiť pred neho so žiadosťou o potvrdenie Hernána Cortésa vo funkcii kapitána kráľovskej armády a predstaviteľa Koruny v Moctezumovom impériu. Tú zúrivo napadli ako Veláquezov agent, Gonzalo de Guzmán, tak i Velázquezov patrón, biskup z Burgosu, Juan Rodríguez de Fonseca. 

Fonsecova pozícia však už zďaleka nebola taká pevná ako kedysi. Kráľovi flámski poradcovia ostro kritizovali pôsobenie Fonsecovej kliky v kolóniách, na škodlivosť ktorého poukázal apoštol práv pôvodných obyvateľov Ameriky, dominikán Bartolomé de las Casas. 

Bartolomé de las CasasBartolomé de las Casas (https://en.wikipedia.org/wiki/Bartolom%C3%A9_de_las_Casas#/media/File:DelasCasasParraDF.JPG)Bartolomé de las Casas krstí aztécku rodinu.Bartolomé de las Casas krstí aztécku rodinu. (https://en.wikipedia.org/wiki/Bartolom%C3%A9_de_las_Casas#/media/File:BartolomeNore%C3%B1aDF.JPG)Na tejto kresbe Bartolomé de las Casas pranieruje genocídu pôvodných obyvateľov Ameriky.Na tejto kresbe Bartolomé de las Casas pranieruje genocídu pôvodných obyvateľov Ameriky. (https://en.wikipedia.org/wiki/Bartolom%C3%A9_de_las_Casas#/media/File:Bartolom%C3%A9_de_las_Casas_Regionum_355385740_MG_8829_A3-f1.tif)

Čo na poslednej snímke vidíte, sa, žiaľ, skutočne dialo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?