Dobytie Mexika IV.

Autor: Jakub Zibura | 10.7.2018 o 9:07 | (upravené 10.7.2018 o 20:38) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  92x

Časť článkov, ktoré zamýšľam publikovať, by som rád venoval tým, ktorých láka odhaľovať historické súvislosti. V prvej sérii sa čitateľom pokúsim predostrieť udalosti spojené s premenou Aztéckej ríše na kolóniu Nové Španielsko.

Dary od Moctezumu, odcudzené na podnet kaplána Benita Martína, vzbudili v Seville senzáciu. Kráľ Carlos I. si ich vyžiadal, sotva sa o nich dopočul. Fakt, že niekoľko z nich si Fonseca, biskup z Burgosu, privlastnil, Velázquezovej klike veľmi nepomohol. K jeho naliehaniu, aby bol Cortés vyhlásený za štvanca, kráľ zostal hluchý. Konečný verdikt však odložil na neskôr.  

Čelenka z peria, jeden z Cortésových darov kráľovi.Čelenka z peria, jeden z Cortésových darov kráľovi. (https://en.wikipedia.org/wiki/Moctezuma_II#/media/File:Feather_headdress_Moctezuma_II.JPG)

Keď teda 20. 5. 1520 panovník vyplával do Nemecka, Cortésovi priatelia si mohli pogratulovať. V tom čase sa však proti kráľovi vzbúrila Kastília a Juan Rodríguez de Fonseca zostal osobou s ďalekosiahlym vplyvom. To isté platilo o jeho bratovi, vysokom armádnom funkcionárovi. Za týchto okolností nebolo ťažké hodiť Cortésa do jedného vreca s Kastílčanmi. 

Vzhľadom na kráľovu vyčkávaciu taktiku sa biskup z Burgosu zaiste horlivo modlil za úspech Narváezovej trestnej výpravy, ktorú Cortés 27. 5. zmaril triumfom na bojovom poli. Tým však smrteľne ohrozil svoju pozíciu v Tenochtitlane. 

Obraz Tenochtitlanu a model Veľkého chrámu (Templo Mayor)Obraz Tenochtitlanu a model Veľkého chrámu (Templo Mayor) (https://en.wikipedia.org/wiki/Tenochtitlan#/media/File:Reconstruction_of_Tenochtitlan2006.jpg)

Počas jeho neprítomnosti Pedro de Alvarado y Contreras vyprovokoval v Tenochtitlane povstanie proti Španielom a bábke v ich zajatí, Moctezumovi, ktorý 30. júna zomrel za záhadných okolností. Nasledujúca noc, La Noche Triste, stála conquistadorov mnoho sĺz. Cortés porazil Velázqueza, ale stratil impérium. 

Tenochtitlan Diega RiveruTenochtitlan Diega Riveru (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/La_Gran_Tenochtitlan.JPG)

Počas jesene 1520 zorganizoval jeho dobytie a skoncipoval druhý z piatich listov Carlosovi Prvému, v ktorom sa obratne vyvliekol z viny za stratu Tenochtitlanu. Zložiac mu poklonu prislúchajúcu najmocnejšiemu panovníkovi sveta, opísal získanie Aztéckej ríše ako akt Moctezumovej donácie a dobrovoľného prijatia Carlosovej zvrchovanosti.

Keď zvesti o Narváezovej porážke dorazili do Španielska, Fonseca presvedčil Carlosovho miestodržiteľa v Nemecku, Adriána z Utrechtu, aby uviedol do funkcie kráľovského tajomníka pre správu Mexika. Voľba padla na Cristóbala de Tapia, kráľovského inšpektora Hispanioly (Haiti). 

Ten sa o svojom povýšení dozvedel v apríli 1521, keď kastílski Comuneros utrpeli porážku pri Villalare. Čím skôr mal vyplávať do Mexika, zatknúť Cortésa a dopraviť ho do Španielska v reťaziach. 

Stretnutie s kráľovým vyslancom by pre Cortésa znamenalo zrieknutie sa Mexika. So štedrým úplatkom preto k Tapiovi vyslal františkána Pedra de Melgarejo. Vzápätí zorganizoval audienciu, na ktorej podľa komplikovaného kastílskeho dvorského ceremoniálu Tapiovi vzdali hold predstavitelia jednotlivých obcí Nového Španielska. Krátko nato sa Cristóbal de Tapia vrátil na Hispaniolu. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?